Deratizácia je komplex opatrení zameraných na ničenie zdraviu nebezpečných a hospodársky škodlivých hlodavcov a na zníženie a udržanie ich počtu na únosnej miere. Hlodavce páchajú významné HOSPODÁRSKE ŠKODY, najmä požieraním a znehodnocovaním potravy a krmív exkrementami. Potkan ročne zožerie 3 až 11 kg potravy a vyprodukuje približne 3 kg trusu a 12 litrov moču.
Počet chorôb prenášaných hlodavcami je pribležne 30. Medzi najzávažnejšie patrí: MOR, BESNOTA, KRYSIA ŠKVRNIVKA, Q-HORÚČKA, LEPTOSPIRÓZA, TULARÉMIA, ZÁPAL MOZGOVÝCH BLÁN, KLIEŠŤOVÝ ZÁPAL MOZGU, SALMONELÓZA a mnohé iné. K prenosu infekcie môže prísť:
1. Kontaminovanou potravou a krmivom
2. Prenos prostredníctvom parazitov (mor v stredoveku šírili blchy žijúce v srsti potkanov)
3. Cez otverené rany a oderky na povrchu tela
4. Uhryznutím
Typy dereatizácie
Predchádzanie premnoženiu alebo zahniezdeniu hlodavcov
Vykonávame ju na miestach kde už premnoženie alebo zahniezdenie nastalo
Fyzikálna deratizáciadymovnice do nôr, ultrazvukové plašiče
Mechanická deratizáciaklepové, lepové, elektrické a živolovné pasce
Biologická deratizáciamačky, psy, fretky
Chemická deratizáciapachové odpudzovače, rodenticídy, antikolagulanty II. generácie ako napríklad brodifacoum a bromadilon
Cenník je orientačný. Finálnu cenovú ponuku Vám vieme ponúknuť aj na základe telefonickej konzultácie alebo obhliadke priestorov. Cena obhliadky je v rámci Bratislavského kraja zdarma no mimo BA kraja je doprava spoplatnená 0.40€ / 1km
Najčastejšími škodcami sú potkany a myši
Okrem iných ako krysa alebo hraboš poľný. Hlodavce sa na jeseň sťahujú do ľudských obydlí. S ochladením počasia a blížiacou sa zimou potkany a myši hľadajú úkryt a vhodné zimovisko. Mesiace ako koniec septembra, október a november patria k najrizikovejším kedy do našich domov môže pribudnúť nový obyvateľ. Vo voľnej prírode sa znižuje množstvo prirodzenej potravy a klesajú teploty. Hlodavce sa práve v tomto období sťahujú dnu. Potkany často do pivníc a myši na povaly.
Potkan hnedý
Žije na celom svete s výnimkou Antarktídy ( prenikol už aj na niektoré antarktické ostrovy kde začal ničiť vtáčie populácie požieraním vtáčich vajec, ale tu sa ho darí postupne eliminovať). Potkany majú šedo-hnedú srsť. Hmotnosť môže dosiahnuť až 500 gramov. Pohlavne dospievajú vo veku 3 mesiacov. Gravidita trvá 3 týždne a v jednom vrhu býva 7-10 mláďat. Mláďatá pijú materské mlieko 4 týždne. Potkan sa dožíva 1 až 2,5 roka. Potkany sú prevažne nočné živočíchy, ale v prípade premnoženia sú viditeľné aj počas dňa. Je to všežravec. Musí každý deň piť vodu. V prípade nedostatku potravy a vody zahynie už za 5 dní. Často si vyhrabáva nory, hojne sa vyskytuje v kanalizácii, v okolí hnojísk, smetísk, v pivniciach, silách a v skladoch. Má výborný čuch, dobre vie tiež hrabať, šplhať do výšok, skákať, plávať ( dokáže plávať aj pod vodou) a nerobí mu problém prehrýzť množstvo materiálov vrátane betónu.
Môže sa mi dostať potkan do bytu cez WC?
Áno. Najmä vtedy ak je WC v suteréne alebo na prízemí, ale sú prípady keď vyšplhal aj na 8. poschodie. Potkany sú hojne prítomné v kanalizácií. Odtiaľ pre ne nie je problém vyšplhať odpadovým potrubím až do WC. Staršie WC majú vzadu obnaženú odpadovú rúru z ohybného mäkkého plastu. Potkan ju môže prehrýzť a vniknúť do priestoru. Avšak môže takisto prísť aj priamo zo záchodovej misy. Voda v záchodovej mise je len na krátkom úseku ktorý vidíme. Zbytok potrubia je suchý, pokiaľ ním práve neodchádza odpadová voda. Čo robiť aby k nám nepozvaný hosť cez WC neprišiel:
Nevyhadzujte zbytky jedla do WCLákate ich. Potkan si povie - odtiaľ prichádza jedlo, tam bude určite ešte viac jedla
Zatvárajte poklop na WCAk by potkan aj prišiel, nájde na konci tunela iba tmu a slepú uličku. Zapamätá si to a vráti sa späť
Najúčinnejší spôsobInštalácia SPÄTNEJ KLAPKY DO ODPADOVOVÉHO POTUBIA. V tomto prípade nebude mať ako potkan do WC prísť. Mechanickou zábranou ho zastavíte
Myš domová
Je rozšírená po celom svete. Myš operuje prevažne v noci. Vie dobre šplhať aj plávať. Jej potravou sú najmä semená rastlín, ale zožerie skoro všetko. V priaznivých podmienkach sa rozmnožuje počas celého roka. Gravidita trvá 19-21 dní. V jednom vrhu má 5-6 mláďat. Mláďatá sú na 10. deň osrstené, v 14. deň vidia a od 25. dňa začínajú žiť samostatne. Od 2. až 3. mesiaca sa začína myš rozmnožovať. Myš sa dožíva 1 až 2 rokov. Žijú v spoločenstvách ktoré ovládajú určitý priestor. Ak má vhodné podmienky a dostatok potravy, na životný priestor jej stačí len 5m2. V prípade, že vlhkosť potravy presahuje 15%, môže žiť a množiť sa aj bez pitia vody. MYŠI DOKÁŽU PREJSŤ CEZ OTVORY VÄČŠIE AKO 6 mm ( taký je priemer jej lebky).