28.4.2024 | Podunajské Biskupice
V reštaurácií sme úspešne zasiahli proti vysokému zamoreniu švábmi
Šváby a rusy sú veľmi častými nevítanými hosťami v našich domácnostiach, v hoteloch, nemocniciach a vlastne všade kde majú prístup k jedlu. Najrizikovejšími miestsmi sú jednoznačne prevádzky priamo pracujúcimi s potravinami ako sklady, jedálne, kuchyne, cukrárne, kaviarne, reštaurácie, prevádzky rýchleho občerstvenia, mäsiarstva, pekárne a podobne. To bol aj dnešný prípad. Jedna reštaurácia nás privolala na pomoc kde si už sami nevedeli poradiť s veľmi vysokým počtom švábov v ich kuchyni a sklade. Šváby sa už objavovali aj v kancelárií a bolo len otázkou času, kedy si nejakého švába všimnú zákazníci, čo by veru dobrý dojem určite nezanechalo. Našťastie, vedenie a personál boli dosť zodpovední, aby problém so švábami neignorovali a rozhodli sa konať. Po našom príchode bol nadmerný výskyt švábov viditeľný už na prvý pohľad. Aj keď sú šváby svetloplachý a vyliezajú najmä v noci, pri zamorení ich zbadáme aj cez deň. A toto bol presne ten prípad. Švábov sme videli prechádzať sa po pracovných stoloch kde sa pripravujú pokrmy, po obkladačkách a najmä po vodovodných potrubiach a potrubiach odpadu umiestnených v spodných častiach pod pultami ale aj vyššie. Ako jeden z hlavných zdrojov, teda kde mali šváby hniezdo, sme určili motor mrazáku. Ako je vidno na priloženej fotografii, trus ako aj živé šváby sme videli na mriežke odvetrávania morora mrazáka. Náš dezinsekcný zásah pre dosiahnutie čo najvyššieho efektu pozostával z troch etáp. V prvom rade sme dezinsekčným prípravkom postrekali práve spomínané potrubia a podlahu v okolí ako aj ťažko dostupné miesta za a pod chladničkami, mrazákmi a podobne. Tým sme v prvom kroku okamžite usmrtili veľké množstvo švábov viditeľným voľným okom. Toto by však samo o sebe absolútne nestsčilo. Mnohé šváby sú totiž dobre ukryté a postrek ich nezasiahne. Na dobu účinkovania zostsnú ukryté a vylezú aj po uplynutí doby účinku insekticídu.
V druhej fáze sme nasadili do boja proti švábom požerové nástrahy vo forme pasty. Tú sme aplikovali jednak na spomínané potrubia a podobné ťažko dostupné a skryté miesta. Okrem toho sme umiestili požerové pastové nástrshy aj do špeciálnych na to určených staničiek alebo domčekov a tie sme rozmiestnili na vhodné miesta. Chuť a pach šváby k tejto paste priláka a začnú ju žrať. Následne hynú, ale efekt je o vyšší, že skôr ako zdochnú, často v hniezde ešte vylučujú exkrementy. Tieto exkremnety požierajú mláďatá švábov. Kedže sa v nich už nachádza otravná látka, takto sekundárne dosiahneme úhyn ešte väčšieho množstva švábov. Navyše, nemusia nutne všetky priamo požierať pastu, aby sme ich otrávili. Áno, je to dosť nechutné, ale takto to príroda pri šváboch zariadila a my sa jej len prispôsobujeme :) Tento proces je síce podstatne zdĺhavejší ako postrek, ale je účinnejší.
V treťom kroku sme do postihnutých priestorov rozmiestnili monitorvacie staničky s lepovou nástrshou a atraktantom. Toto je tretí spôsob likvidácie švábov. Atraktant ich na lep vždy zaručene priláka. Pomocou lepových pascí vieme spolahlivo monitorovať výskyt švábov, či na mieste ešte stále žijú alebo nové mŕtvolky už nepribúdajú. Pri následných kontrolách vieme rýchlo vyhodnotiť aká je situácia a aké množstvá švábov sa tam nachádzajú, resp. či sa nám ich podarilo definitívne vyhubiť.
Štvrtým krokom je poradenstvo. V ňom vysvetlujeme našim zákazníkom aké preventívne kroky je vhodné zrealizovať, aby do budúcnosti zamedzili alebo aspoň obmedzili a eliminovali ďalší výskyt švábov v ich priestore. Dezinsekcia švábov totižto nemá z dlhodobého hľadiska význam, keď sa v priestorich nedodržiavajú určité hygienické štandarty. Dokážeme dočasne zamorenie potlačiť a znížiť, ale ak sa nebudú do budúcna dodržiavať isté štandarty, šváby sa nám vyskytnú znova a znova.