2.11.2024 | Miloslavov
Ochladzuje sa a myši sa nám zase sťahujú k nám domov
V tomto jesennom období ( október - november) je opäť aktuálna téma hlodavce a naše domy a byty. Prečo? Je to jednoduché.
1. Vonku je čoraz chladnejšie a hlodavce potrebujú nikde prečkať zimu. Prezimovať. Ukryť sa pred nepohodou počasia, pred snehom, mrazom.
2. Vonku v zime rapídne ubúda prirodzených zdrojom potravín, takže myši či potkany hľadajú miesta, kde by našli náhradný zdroj potravín počas zimy
A práva prípravným či prechodným obdobím a tieto ťažké časy je jeseň. Zvieratá inštinktívne cítia zmenu a tak sa na ňu propravujú. Žiaľ, často na náš úkor. Kedže tipy správania myší a potkanov sa líšia, nebudeme dnes hovoriť o potkanoch, ale najmä o myšiach. A okrem myší aj o im podobných živočíchoch ako sú hraboše a piskory. Hraboše sú myšiam veľmi podobné a prirodzene obývajú polia kde nachádzajú doststok potravy. Samozrejme na úkor poškodzovania úrody. Piskory sú vzhľadom odlišné, majú pretiahnutý a špicatý ňufák. Piskor ale nie je škodca
je užitočný, pretože je hmyzožravec a tým pádom prirodzene reguluje populáciu hmyzu a podieľa sa na stsbilite ich množstva a podieľa sa na nepremnožení sa hmyzu. Podobne ako krt, ktrorý nám síce v záhradách často robí problémy poškodzovaním úhľadného trávnika. Preto mnohí ľudia ho chcú vykynožiť. Či už záhradkári, alebo majtelia okrasných záhrad. Menej už ale myslia na jeho užitočnosť ( aj pre nich).
Každopádne všetky tieto druhy sú približne rovbako malé a preto dokážuó do interiérov prenimnúť aj cez veĺmi nepatrné otvory, škáry a skulinky, ktoré ľahko prehliadneme.
V tomto článku či príspevku sa nechceme venovať prítomnosti myšiam v našich obydliach všeobecne , ale konkrétne ich prítomnosti na povaliach a v stenách. Interiérom sa budeme venovať inokedy.
Väčšina domov má dnes zateplenie. To znamená, že medzi stenou a fasádou je vrstva polystyrénu. A ten je ideálnym miestom na ich úkryt, alebo ako tranzitný prostor ako preniknúť dnu. Je mäkký a myši ho jednodychp prehryzú. Často sú vo fasáde drobné otvory, alebo na spodku fasádu pri zemi je pristor kade môžu preniknúť pod ňu. Okrem toho sú myši veľmi dobré lezkyne, takže ak je fasáda hrbolatá ( brizolit), myš sa vyškriabe priamo po nej. Nezabúdajme na stormy a prehnuté konáre ponad strechu. To je ďalšia cesta. A nielen pre myši ale aj pre kuny. Dnu taktiež prenikajú aj cez škáry v streche. Či cez spadnutú škridlu alebo cez netesnosti v podbití. Často sa tiež dostsnú dnu cez elektrické skrine, satelit, či cez klimatizáciu. Okolo káblov a hadíc je často netesnosť, voľný priestor kade cez stenu preniknú. Nezabúdajme, že myši stací otvor o veľkosti 6 mm aby prešla. Taká je totiž veľká jej lebka. Zbytok tela si potlačí, rebrá sú pružné. Takže prejde cez otvor, ktorý je zdanlivo podstatne menši ako jej telo. Potom často nachádzame myší trus vo vnútornej jednotke klimatizácie keď odklopíme plastove veko. Samozrejme, tu už sa bavíme aj o zdravotnom riziku, kedže nie je hygienické, aby nám do bytu fúkal z klimatizácie vzduch v ktorom sú čiastočky exkrementov a moču myší. A v mikročiaatočkách to vdychujeme.